Oddział Kliniczny Kliniki Urologii
Szpital Uniwersytecki w Krakowie »

Szpital Uniwersytecki w Krakowie

Ocena placówki: 0

Pozytywnych: 0
Neutralnych: 0
Negatywnych: 0
  • Adres:
  • 31-501 Kraków
  • ul. Kopernika 36

Opis:

Klinika Urologii powstała w 1929 roku z inicjatywy ówczesnego Premiera Rzeczpospolitej prof. Kazimierza Bartla oraz znakomitego lekarza urologa doc. dr hab. Tadeusza Pisarskiego.

W zakresie diagnostyki Klinika Urologii wykonuje nowoczesne badania: TRUS ?trójwymiarową ultrasonografię przezodbytniczą z zestawem color Doppler, połączoną z możliwością punkcji stercza pod kontrolą USG; pełny zakres diagnostyki urodynamicznej: uroflowmetrię, cystometrię, profilometrię cewkową, elektromyografię zwieraczy; pełny zakres diagnostyki rentgenowskiej; mikrocystoskopię połączoną z przyżyciowym barwieniem guzów pęcherza moczowego; diagnostykę endoskopową moczowodów i miedniczek nerkowych na drodze ureterorenoskopowej, jak również diagnostykę nowotworów narządów układu moczowego za pomocą rezonansu magnetycznego.
W zakresie leczenia operacyjnego Klinika wykonuje: radykalne cystektomie wzbogacone o pełny zakres odprowadzeń ponadpęcherzowych moczu w tym również zbiorniki na mocz oraz zastępcze kontynentne pęcherze niskociśnieniowe u obu płci, prostatektomie radykalne w przypadku raka stercza, rozległe oparacje w przypadku raka nerki łącznie z usuwaniem czopów wrastających do żyły głównej dolnej. Z racji obowiązków wynikających z nadzoru makroregionalnego Klinika wykonuje pełny zakres operacji rekonstrukcyjnych w przypadku przetok moczowodowo ? pochwowych, pęcherzowo ? pochwowych, pęcherzowo ? pochwowo ? odbytniczych, jak również zabiegi rekonstrukcyjne na prąciu i cewce moczowej męskiej. W zakresie działań ednoskopowych Klinka wykonuje elektroresekcje gruczolaków stercza na drodze przezcewkowej, elektroresekcje guzów pęcherza moczowego, wycinanie guzów moczowodów, kruszenie złogów kamiczych w pęcherzu, nerce i moczowodach. Po raz pierwszy od lat 70-tych zorganizowano w Klinice Oddział Intensywnej Terapii, co ma szczególne znaczenie zarówno ze względu na średnią wieku około 70 lat operowanych tutaj chorych jak również zakres wykonywanych operacji.

Klinika posiada określoną pozycję w zakresie działalności leczniczo ? usługowej, dydaktycznej i naukowej, czego dowodem jest fakt ścisłej współpracy z licznymi ośrodkami naukowymi za granicą, m.in. Kliniką Urologii Uniwersytetu im. Karla Ruprechta w Heidelbergu, Kliniką Urologii Uniwersytetu Wiedeńskiego, Kliniką Urologii w Nijmegen (Holandia) oraz Katedrą Urologii Uniwersyteckiego Szpitala w Varese (Włochy).

Kierownik Kliniki Urologii pełni nadzór specjalistyczny w zakresie urologii nad województwem małopolskim. Klinika realizuje program badań zatwierdzonych przez Komitet Badań Naukowych, program badań statutowych, oraz kilka programów badań własnych.

Klinka dysponuje najnowszym typem mikrocystoskopu z możliwością przyżyciowego barwienia nowotworów pęcherza moczowego, co stanowi istotny postęp w zakresie diagnostyki tego schorzenia.

Klinka prowadzi działalność dydaktyczną: a) ze studentami VI roku Wydziału Lekarskiego, b) w zakresie Studiów Doktoranckich, c) Koła Naukowego w ramach STN. Katedra Urologii prowadzi cotygodniowe szkolenia dla asystentów Kliniki, szkolenie dla pielęgniarek Kliniki, cykl przygotowań do egzaminu specjalizacyjnego II ? go stopnia z zakresu urologii dla wszystkich specjalizujących się w urologii lekarzy z regionu Polski południowo ? wschodniej, jak również szkolenia dla lekarzy specjalizujących się w chirurgii i ginekologii w zakresie II stopnia. Katedra i Klinika Urologii posiada uprawnienia akredytacyjne.

Lekarze zatrudnieni w Klinice aktywnie uczestniczą w pracach Krakowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Urologicznego zajmując się tematyką onkologii urologicznej, urazów narządów układu moczowego, nietypowych guzów przestrzeni pozaotrzewnowej oraz miednicy mniejszej.

Fachową opiekę nad pacjentami sprawuje zespół lekarski, w którym 6 lekarzy posiada II stopień specjalizacji z urologii, 4 posiada I stopień specjalizacji z chirurgii i specjalizuje się w urologii, 2 przygotowuje się do I stopnia z chirurgii, 3 posiada II stopień z zakresu anestezjologii. Poza tym 2 lekarzy po I stopniu specjalizacji z chirurgii, w ramach wolontariatu specjalizuje się w zakresie urologii. W Klinice pracuje aktualnie 3 rezydentów.

Najbliższa przyszłość związana jest ze zorganizowanym Centrum Leczenia Kamicy Dróg Moczowych (w oparciu o najbardziej nowoczesny sprzęt typu PIELOLITHOTRYPTER 2501, pełne wyposażenie w sprzęt do litotrypsji śródmoczowej). Ponadto wprowadzono ostatnio metodę alternatywnego, bezoperacyjnego leczenia gruczolaka stercza za pomocą TUMT (czyli mikrofal ? jest to metoda nieinwazyjna, jedyna nie uszkadzająca błony śluzowej cewki moczowej, nie wymagająca znieczulenia). Przy Klinice funkcjonuje również Poradnia Leczenia Zaburzeń Potencji.

Telefony kontaktowe:

Sekretariat: (12) 424-79-50, 421-08-30, fax 422-92-44
Sekretariat Ruchu Chorych: (12) 424-79-60
Rejestracja Poradni Przyklinicznej: (12) 424-79-60
Poradnia Przykliniczna: (12) 424-79-59
Dyżurka Lekarska: (12) 424-79-58
Dyżurka Pielęgniarek: (12) 424-79-56, 424-79-57

Lekarze pracujący na tym oddziale

Opinie  Zgłoś błąd »

Jeszcze nikt nie wypowiedział się na temat tego oddziału. Możesz być pierwszy