Oddział Farmakologii Klinicznej
Szpital Uniwersytecki w Krakowie »

Szpital Uniwersytecki w Krakowie

Ocena placówki: 0

Pozytywnych: 0
Neutralnych: 0
Negatywnych: 0
  • Adres:
  • 31-501 Kraków
  • ul. Kopernika 36

Opis:

31-531 Kraków, ul. Śniadeckich 10
Sekretariat: tel.: (12) 428-47-40
Zakład Farmakologii Klinicznej powstał w 1979 roku jako pierwszy i jedyny w Polsce prowadzący działalność leczniczo-badawczą. Posiada 13-osobową bazę łóżkową umożliwiającą wszechstronne kliniczne badania nowych leków wprowadzanych do terapii jak i badania nowych wskazań dla leków od dawna stosowanych.

W Oddziale tego Zakładu jako jedni z pierwszych na świecie zastosowaliśmy terapię prostacykliną u chorych z niedokrwieniem kończyn dolnych o różnej etiologii. Korzystne rezultaty zastosowania prostacykliny i jej analogów skłoniły nas do zastosowania u tych chorych wielu leków przebadanych w Zakładzie Farmakologii Doświadczalnej, których mechanizm działania wiąże się z uwalnianiem endogennej prostacykliny lub generacją tlenku azotu.


Głównym kierunkiem leczniczo ? badawczej działalności Zakładu Farmakologii Klinicznej są schorzenia naczyń kończyn dolnych. Liczne rzesze chorych nie tylko z Małopolski ale również z innych województw Polski są leczeni systematycznie i kompleksowo lekami modulującymi ścianę naczyń jak i posiadającymi własności reologiczne oraz ćwiczeniami rehabilitującymi i fizykoterapią (magnetoterapia, inter i diadynamik, sollux, ultradźwięki, jonoforeza, ozonoterapia). Dzięki temu uniknęli amputacji kończyn i szkodliwych następstw niedokrwienia prowadzących nieuchronnie do trwałego inwalidztwa.

Poza leczeniem stacjonarnym pacjentów prowadzimy również leczenie ambulatoryjne i w niedawno otwartym Ośrodku Wlewów Dziennych.

W rezultatem współpracy z Zakładem Farmakologii Doświadczalnej nad funkcją wydzielniczą śródbłonka naczyniowego wykazano przeciwmiażdżycowe działanie prostacykliny, tlenku azotu i aktywatora plazminogenu.

Połączenie Oddziału Klinicznego z Zakładem teoretycznym wyposażonym w najnowocześniejszą aparaturę pozwala na badanie funkcji wydzielniczej śródnabłonka i służy ocenie działania stosowanych leków, ale przede wszystkim pozwala na wybór najbardziej właściwego leku indywidualnie dla każdego chorego i optymalizację procesu leczenia chorych z niedokrwieniem kończyn.

Atutem Oddziału Naczyniowego Zakładu Farmakologii jest nowoczesny sprzęt: ultrasonograf z cyfrowym przetwarzaczem obrazu, pletyzmograf, oksymetr, kierunkowy detektor przepływu krwi, dyfraktometr laserowy pozwalający na ocenę zdolności do odkształcania erytrocytów oraz agregometry służące do badania gotowości agregacyjnej płytek krwi i erytrocytów ? co ułatwia wybór najwłaściwszego, najbardziej korzystnego leku dla terapii chorób naczyń obwodowych.

Telefony kontaktowe:

Sekretariat: (12) 424-47-40, fax 421-72-72
Poradnia Przykliniczna: (12) 424-88-82
Dyżurka Lekarska: (12) 424-88-81
Dyżurka Pielęgniarek: (12) 424-88-80

Opinie  Zgłoś błąd »

Jeszcze nikt nie wypowiedział się na temat tego oddziału. Możesz być pierwszy