Stawy jak nowe dzięki komórkom macierzystym


Stawy jak nowe dzięki komórkom macierzystym

Czym są komórki macierzyste?

Komórki macierzyste (MSC – Mesenchymal Stem Cells) stanowią obecnie przedmiot intensywnych badań naukowych z zakresu medycyny regeneracyjnej. Unikalną cechą komórek macierzystych jest zdolność do różnicowania się w dojrzałe komórki innych tkanek, np. ścięgien, chrząstki, więzadeł. Na drodze złożonych szlaków odpowiedzi komórkowej wpływają na proces regeneracji tkanek po urazach lub przeciążeniach stawów. 

Jak pozyskuje się komórki macierzyste do leczenia stawów?

Komórki macierzyste znajdują się w wielu tkankach w ludzkim organizmie, m.in. w szpiku kostnym, błonie maziowej stawów i ścięgnach, ale w ostatnich latach szczególną uwagę poświęca się komórkom macierzystym z tłuszczu. To właśnie z tkanki tłuszczowej pozyskuje się komórki macierzyste do zabiegów ortopedycznych w Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy i Częstochowie. Komórki macierzyste wykorzystywane w ortopedii to komórki autologiczne, czyli pochodzące od pacjenta. Tkankę tłuszczową potrzebną do wykonania zabiegu najczęściej pozyskuje się z powłok brzusznych, ponieważ tam u większości osób znajduje się jej najwięcej. Przeszczep komórek macierzystych jest zabiegiem bezpiecznym, mało inwazyjnym i dobrze tolerowanym przez pacjentów, pod warunkiem, że wykonuje go kompetentna osoba - lekarz mający doświadczenie w tego typu zabiegach. Dzięki zastosowaniu własnych komórek macierzystych ryzyko ich odrzucenia przez organizm jest minimalne!

Leczenie komórkami macierzystymi schorzeń ortopedycznych

Leczenie komórkami macierzystymi polega na podaniu skondensowanej zawiesiny komórkowej w miejsce uszkodzenia tkanek, np. do stawu kolanowego. Koktajl w postaci tkanki tłuszczowej bogatej w komórki macierzyste inicjuje i wspomaga procesy regeneracyjne w stawach. Dotychczas komórki macierzyste w ortopedii stosowane były głównie w leczeniu chorób zwyrodnieniowych stawów, ze szczególnym uwzględnieniem stawów kolanowych. Skrupulatne badania kliniczne przyniosły zachęcające rezultaty i obecnie stosuje się komórki macierzyste z tłuszczu również w leczeniu dolegliwości bólowych i przywracaniu zakresu ruchomości stawów. Należy jednak pamiętać, że skala efektów zależy od indywidualnych predyspozycji i zależy od takich czynników, jak wiek, jakość tkanki tłuszczowej, współistniejące schorzenia oraz przyjmowanie niektórych leków.

Komórki macierzyste z tłuszczu z powodzeniem wykorzystuje się do leczenia:

  • chorób stawów dużych - kolanowych i biodrowych,
  • chorób zwyrodnieniowych małych stawów rąk,
  • uszkodzeń mięśni, więzadeł i ścięgien,
  • uszkodzeń chrzęstnych stawów,
  • zaburzeń zrostu kostnego po złamaniach,
  • uszkodzeń łąkotki.

Tłuszczowe komórki macierzyste w ortopedii służą również do wspomagania:

  • regeneracji więzadła krzyżowego przedniego i tylnego po zabiegach naprawczych,
  • gojenia po uszkodzeniu łąkotki w stawie kolanowym oraz innych stawów,
  • leczenia tzw. łokcia tenisisty, czyli schorzenia obejmującego struktury włókien kolagenowych i ścięgien w nadgarstku, które zostało uznane za chorobę zawodową niektórych sportowców, pracowników biurowych i technicznych.

Na stronie Bieńkowscy Clinic dowiesz się więcej na temat wykorzystania komórek macierzystych w ortopedii: https://bienkowscyclinic.pl/zabiegi/komorki-macierzyste/