Jak dobrać stabilizator kolana?


Jak dobrać stabilizator kolana?

Kiedy nosić stabilizator na kolano?

Stabilizator ortopedyczny na kolano to rodzaj ortezy stosowanej w profilaktyce urazów i rehabilitacji stawu kolanowego po przebytej kontuzji. Jego działanie polega na usztywnieniu i odciążeniu uszkodzonego stawu, więzadeł i mięśni, co wzmacnia oraz wspomaga proces regeneracji tkanek, redukuje powstały obrzęk i znosi dolegliwości bólowe. Usztywniacz na kolano zapobiega także pogłębianiu się zmian, skracając czas potrzebny na powrót do sprawności ruchowej.

Stabilizator na staw kolanowy najczęściej stosowany jest  w przypadku skręceń, choć osoby aktywne fizyczne oraz sportowcy często korzystają z niego, by zapobiec negatywnym skutkom długotrwałego przeciążenia kolan. Poznaj pełną ofertę stabilizatorów oraz ortez na kolano na:  https://www.brandvital.eu/ortopedia/ortezy/stabilizator-kolana/

Rodzaje ortez kolana 

Stabilizator do kolana należy wybrać po uprzedniej konsultacji z lekarzem ortopedą. Specjalista, oceniając charakter i rozległość urazu, zadecyduje, jaki model będzie w naszym przypadku najlepszy. 

Stabilizatory kolana – rodzaje 

  • Przy niewielkich kontuzjach – lekkich naciągnięciach i nadwyrężeniach – wystarczająca może okazać się opaska uciskowa. Wykonana z lekkiego, elastycznego materiału dobrze trzyma się na nodze, nie ograniczając ruchów. Sprawdza się także w celach profilaktycznych. 
  • Ściągacz kolana cechują dobre właściwości stabilizacyjne i odciążające. Pomaga on utrzymać odpowiednią temperaturę tkanek, co pozytywnie wpływa na ich regenerację oraz krążenie krwi. Zalecany jest głównie przy niewielkiej destabilizacji kolana, a także zapobiegawczo.
  • Siatkowy stabilizator kolana wskazany jest z kolei w przypadku znacznych urazów przebiegających z silnym bólem i obrzękiem. Nie tylko odciąża, ale wzmacnia aparat więzadłowy, stabilizując go specjalnymi taśmami. Zapewnia doskonałą wentylację i nie ogranicza ruchomości nogi. 
  • Neoprenowy stabilizator kolanowy wspomaga leczenie urazu i chroni przed powstawaniem kolejnych. Także posiada elementy siateczkowe gwarantujące cyrkulację powietrza, a jednocześnie zapewnia optymalny komfort cieplny – neopren dobrze odprowadza wilgoć. 

Rodzaj i przeznaczenie decyduje o tym, ile kosztuje stabilizator na kolano. Ceny wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. 

Jak wybrać stabilizator na kolano? 

Dobry stabilizator nogi w stawie kolanowym musi spełniać kilka ważnych kryteriów. 

Postawmy na model wykonany z jakościowego materiału – dobrze przepuszczającego powietrze, odprowadzającego pot i nie wywołującego podrażnień (sprawdzą się modele bezszwowe). Istotna jest także jego rozciągliwość, zwłaszcza jeśli stabilizator jest zakładany przez stopę. 

Sprawdźmy, czy orteza dobrze trzyma się na nodze. Specjalista podpowie, jak dobrać rozmiar stabilizatora i jak prawidłowo go założyć, by się nie zsuwał. Weźmy pod uwagę zalecenia producenta dotyczące dopasowania danego modelu do obwodu kolana. Do dyspozycji mamy ortezy ze specjalnymi zapięciami i pasami, ułatwiającymi dostosowanie go do indywidualnych potrzeb. 

Jeśli charakter urazu wymaga stabilizacji rzepki, wybierzmy stabilizator z otworem, jeśli zaś kontuzja nie jest zaawansowana, możemy zdecydować się na model zabudowany.