Skuteczne sposoby wybielania zębów


Skuteczne sposoby wybielania zębów

Co wpływa na kolor zębów?

Barwa uzębienia jest zależna od genów. Cechuje się ono kolorem od białych, przez odcień kości słoniowej, beżu po nawet żółtobrunatny. W miarę upływu lat zęby mogą zmieniać swój kolor wskutek oddziaływania różnych czynników. Przede wszystkim następuje naturalny proces ścierania szkliwa. Dodatkowo, zęby mogą żółknąć (ciemnieć) od składników w  diecie. Nadmierne spożycie mocnej herbaty czy kawy, dużych ilości czerwonego wina czy niektórych warzyw i owoców (np.: jagód, buraków) także pozostawia ślad na uzębieniu. Nałóg palenia papierosów również negatywnie wpływa na kolor zębów. Podobny efekt wywołują niektóre leki (np.: tetracykliny, preparaty żelaza). Najczęstszą przyczyną, z powodu której pojawia się myśl jak wybielić zęby jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Sprzyja ona powstawaniu osadu i kamienia nazębnego, co znacznie pogarsza wygląd uśmiechu.

Akcesoria do wybielania zębów

W celu uzyskania bielszych zębów warto wybrać najbardziej odpowiedni środek do wybielania zębów:

Pasta wybielająca dzięki zawartości substancji ściernych (np.: węglanu wapnia, uwodnionej krzemionki), enzymów oraz aktywnych mikrogranulek. Umożliwia rozjaśnienie niewielkich przebarwień w domu o 1–2 tony. Produkty wybielające znajdziesz na stronie https://www.sunstargum.com/pl/produkty/przebarwienia-zebow.html

Szczoteczka wybielająca, która wyposażona jest w specjalne włosie pokryte elastomerem. Skutecznie przywraca biel zębów w czasie tradycyjnego mycia, gdyż usuwa płytkę nazębną między zębami i na linii dziąseł.

Paski wybielające to rozwiązanie zawierające substancje aktywne, które znajdują się w składzie past. Przykleja się je na zęby i utrzymuje 30 minut dla uzyskania efektu wybielenia o 2–4 tonów.

Nitka do zębów wybielająca, która rozjaśnia uśmiech, dzięki mikrokuleczkom krzemionkowym znajdującym się na całej jej długości.

Żel do wybielania zębów to specjalnie przygotowany preparat, który  najczęściej jest stosowany do smarowania bezpośrednio na powierzchni zębów. Pozwala uzyskać uśmiech jaśniejszy o 2–4 tonów. Może również być używany do smarowania plastycznej nakładki wybielającej umieszczanej 2 razy dziennie na szczękę górną i dolną. 

Wybielający płyn do płukania jamy ustnej dzięki regularnemu stosowaniu pozwala na zmianę barwy zębów o 1–2 tony, gdyż pomaga w walce z osadem nazębnym.  

Jak wybielić zęby w domu?

Najbardziej skuteczny i widoczny jest profesjonalny zabieg wybielania przeprowadzony w gabinecie stomatologicznym. Istnieją jednak domowe sposoby na wybielanie zębów. 

    • Kurkuma to składnik polecany na naturalne wybielanie zębów. Zaleca się stosowanie jej jako dodatku do pasty do zębów co najmniej dwa razy w tygodniu po 1 łyżeczce. Efekt takiego działania jest zauważalny po kilku zastosowaniach.
    • Aktywny węgiel w postaci kapsułek, których zawartość należy wymieszać z łyżką oleju kokosowego lub sezamowego dwa razy w tygodniu to zestaw do wybielania zębów z natychmiastową skutecznością.
    • Płukanie ust olejem. Zaleca się stosowanie olejów nierafinowanych, najczęściej kokosowego, słonecznikowego, lnianego, sezamowego czy rzepakowego. Codzienne płukanie ust jedną łyżką oleju przez ok.15–20 minut przed standardowym umyciem zębów może je wybielić, ale wymaga cierpliwości. Zauważalna zmiana będzie widoczna dopiero po kilku miesiącach.
    • Skórka banana to naturalny środek do wybielania zębów. Pocieranie wewnętrzną częścią skórki umytych zębów przez ok. 2 minuty przynosi założony efekt po kilkunastu dniach.
    • Soda oczyszczona to środek, który przynosi efekt wybielonych zębów dzięki temu, że ściera osad ze szkliwa. Jest to rozwiązanie, które nie powinno być często i długotrwale stosowane, gdyż ma silne działanie drażniące. Może wywoływać nadwrażliwość zębów.

Prawidłowa higiena jamy ustnej w połączeniu z właściwie dobranymi środkami do wybielania zębów to skuteczny sposób na przywrócenie blasku uśmiechu. Zadowalający efekt rozjaśniający barwę zębów można osiągnąć także stosując domowe metody na wybielanie zębów.