Profilaktyka chorób cywilizacyjnych – sprawdź jak o siebie zadbać


Profilaktyka chorób cywilizacyjnych – sprawdź jak o siebie zadbaćChoroby cywilizacyjne odpowiadają za 80% zgonów. Badania wskazują, że już co trzeci Polak może się zmagać z jedną z chorób cywilizacyjnych, choć nie zawsze jest ona zdiagnozowana. Niestety bardzo często bagatelizuje się takie objawy jak bezsenność czy przemęczenie, a to właśnie wczesne wykrycie zagrożenia i odpowiednie prowadzenie pacjenta daje najlepsze rokowania.


Najpowszechniejsze choroby cywilizacyjne

Do najpowszechniejszych chorób współczesne świata, które dotykają Polaków zalicza się:

Nadciśnienie tętnicze – cierpi na nie ponad 30% dorosłych Polaków, coraz częściej są to osoby poniżej 40 roku życia, nieleczone może powodować uszkodzenia nerek, serca oraz udary.

Zaburzenia krążenia - a przede wszystkim choroba niedokrwienna serca w wyniku zmian miażdżycowych naczyń wieńcowych, co roku zapada na nią ponad 100 tysięcy Polaków, a umiera około 90 tysięcy.

Cukrzyca – obecnie jest zdiagnozowanych ponad 2 mln przypadków cukrzycy typu II, jednak szacuje się że niemal drugie tyle osób może być nieświadoma rozwijającej się choroby. Nieleczona cukrzyca prowadzi to uszkodzenia w wyniku niedokrwienia naczyń krwionośny, nerek, serca, oczu czy kończyn dolnych (tzw. stopa cukrzycowa).

Nowotwory – w wyniku chorób nowotworowych umiera w Polsce ponad 110 tysięcy ludzi a liczba ta stale rośnie. Samo leczenie nowotworów jest niezwykle trudne o obciążające dla organizmu.

Profilaktyka chorób cywilizacyjnych

Coraz trudniej mówić o grupach zagrożonych chorobami cywilizacyjnymi. Na pewno ogromy wpływ na zwiększenie możliwości zachorowania są między innymi:

  • nadwaga – występuje już u 16 mln Polaków, zaś poważna otyłość u 6.5 mln, jest nią również dotkniętych coraz większa ilość dzieci,
  • stosowanie używek: alkohol, papierosy, substancje narkotyczne,
  • stresujący tryb życia,
  • wiek, jednak w tym coraz więcej młodych osób cierpi na te schorzenia.

Podstawą walki z nimi jest wczesna profilaktyka, dzięki temu znacznie łatwiej zapanować nad zaburzeniami, zanim zmiany w organizmie staną się nieodwracalne. W tym celu trzeba regularnie się badać. Jeśli należysz do grupy wysokiego ryzyka powinieneś posiadać w domu aparat do mierzenia ciśnienia, który umożliwi Ci jego regularne kontrole. Zanim zdecydujesz się na jego zakup, sprawdź artykuł na co zwrócić uwagę kupując dobry ciśnieniomierz. Elektoniczne ciśnieniomierze są wyposażone, także w pulsometr, dzięki czemu możesz sprawdzać pracę serca. Arytmia oraz podwyższone ciśnienie są jednym z pierwszych objawów takich chorób jak: nadciśnienie tętnicze czy zaburzenia krążenia. Dodatkowo należy raz na rok zrobić kontrolne badania krwi, takie jak poziom cholesterolu czy cukru w surowice.

Oczywiście należy również starać się prowadzić zdrowy tryb życia. Nie przesadzać z cukrem w pożywieniu, uprawiać regularnie sport, jeść odpowiednio zbilansowane posiłki, dbać o właściwą wagę ciała. Wyżyna również jest odpoczynek, warto pamiętać, że po bardziej stresującym i intensywnym okresie w pracy znaleźć chwilę wytchnienia i nie rezygnować z urlopów wypoczynkowych.

Dzięki tym dość prostym zaleceniom będzie nam łatwiej uniknąć zagrożenia jakie niosą choroby cywilizacyjne.