Cała prawda o botoksie


Cała prawda o botoksieBotoks, inaczej jad kiełbasiany to nazwa handlowa neurotoksyny botulinowej, która służy wygładzaniu zmarszczek mimicznych. Popularna nazwa może kojarzyć nam się z zawartością lodówki – i słusznie, ponieważ toksyna ta jest wytwarzana przez beztlenowe bakterie Bacillus botulinus, które namnażają się w nieświeżych wędlinach. O ile w przypadku zjedzenia zepsutego mięsa grozi nam potencjalnie śmiertelna choroba zwana botulizmem, która objawia się m.in. zaburzeniem widzenia, porażeniem mięśni i bolesnymi dolegliwościami przewodu pokarmowego, tak niewielka ilość botoksu wstrzyknięta pod skórę wygładza ją i nadaje jej bardziej wypoczęty wygląd. Jak wygląda zabieg, ile kosztuje i czy warto mu się poddać?

Gdzie wstrzykuje się botoks i jak on działa?

Botoksem niekiedy mylnie określa się każdą substancję, która wstrzyknięta pod skórę, ma za zadanie spłycenia zmarszczek. Współcześnie sięga się raczej po kwas hialuronowy, który naturalnie występuje w naszym organizmie i który – z wiekiem – ulega degradacji.

Botulina natomiast sprawdza się w przypadku korekty (podniesienia) powiek, spłycenia zmarszczek okołooczodołowych, czyli tzw. kurzych łapek i, zamiennie z kwasem hialuronowym, do niwelowania poziomych zmarszczek na czole. Stosuje się ją również do pasm mięśniowych szyi (platysmy) i tzw. uśmiechu dziąsłowego.

Pierwsze efekty można zauważyć już po 4 dniach, pełny rezultat zaobserwujemy po 10.

Plusy i minusy

Niewątpliwym plusem stosowania botoksu jest jego skuteczność. To zabieg stosunkowo bezpieczny, niebolesny i stosowany z powodzeniem od wielu lat.

Początkowo był stosowany w leczeniu osób z nadmiernym napięciem mięśniowym i po udarach mózgu. Jego skutek uboczny, jakim było silne wygładzenie skóry, skłoniło naukowców do rozpowszechnienia go również w dziedzinie kosmetologii. Skuteczność terapii sięga nawet 80%. Zabieg z użyciem botoksu może być stosowany u osób już po 25. roku życia, także profilaktycznie, w przypadku skłonności do nadmiernego powstawania zmarszczek mimicznych w okolicach oczu i czoła.

Jak każda procedura medyczna, również ostrzykiwanie niesie ze sobą skutki uboczne. Do tych stosowanych z użyciem jadu kiełbasianego zalicza się problemy z mimiką twarzy, bóle głowy, zakażenie miejsc wkłucia, rozprzestrzenienie toksyny na pozostałe mięśnie i podwójne widzenie. Do najgroźniejszych skutków zaliczamy trudności w funkcjonowaniu układu oddechowego, które wymagają interwencji lekarskiej. W przypadku zbyt dużej dawki botuliny może również wystąpić efekt opadającej powieki lub uszkodzeń mięśni. Niepożądane efekty występują jednak rzadko (do 3% wszystkich pacjentów) i ustępują w ciągu 2-3 miesięcy. Bezpośrednio po zabiegu możliwe jest pojawienie się niewielkich krwiaków.

Cena zbiegu

Koszt wykonania wstrzyknięcia botoksu waha się w zależności od kliniki, w której wykonujemy zabieg. Kompleksowe działanie, tj. zastosowanie botoksu na czoło i oczy kosztuje około 1500-2000 złotych. Pojedyncze zabiegi wykonamy już w cenie od 500 zł do 600 zł.