Olejki eteryczne i ich zastosowanie w kosmetyce. Nie tylko do aromaterapii?


Olejki eteryczne i ich zastosowanie w kosmetyce. Nie tylko do aromaterapii?

Poddane destylacji kwiaty, liście, łodygi albo korzenie określonej rośliny oddają to, co najcenniejsze. Przede wszystkim aromat, ale również składniki odżywcze. Co ciekawe, w tym procesie powstaje nie tylko olejek eteryczny, ale również hydrolat (np. bardzo chętnie wykorzystywana w pielęgnacji woda różana).

Olejki eteryczne i ich działanie

Trudno wymienić wszystkie właściwości olejków eterycznych, ponieważ są zależne od indywidualnych cech konkretnej rośliny. Wspólne dla wszystkich olejków eterycznych są jednak właściwości przeciwzapalne i odkażające. Działają antybakteryjnie, ale również pobudzają układ krążenia, uspokajają i łagodzą podrażnienia. A do tego mają właściwości aromaterapeutyczne.

Olejki eteryczne w kosmetyce

Znajdują swoje zastosowanie w kosmetyce, zwłaszcza że mają rewelacyjną zdolność do przenikania w głąb skóry. Choć najpopularniejsze jest ich wykorzystanie w aromaterapii, coraz częściej spotyka się olejki eteryczne także w kremach, balsamach, szamponach. Najlepiej sprawdzają się w kąpielach, inhalacjach, masażu lub formie kompresu. Najpopularniejsze olejki eteryczne to:

• olejek różany,
olejek rozmarynowy,
• olejek rumiankowy,
• olejek lawendowy,
• olejek sosnowy (cedrowy).

Olejki eteryczne – jak stosować?

Zanim sięgniemy po olejki eteryczne, trzeba wiedzieć co nieco na temat ich stosowania. Aplikowane niewłaściwie lub w zbyt dużych ilościach mogą podrażniać.

Olejki eteryczne na włosy

Rzadko poleca się stosowanie samych olejków eterycznych na włosy, ponieważ mogą wysuszać i podrażniać delikatną skórę głowy. Mimo że sprawdzają się w pielęgnacji włosów z łupieżem i przetłuszczających się, ponieważ regulują wydzielaniem sebum i wyrównują pH skóry głowy. Jeśli już decydujemy się zaaplikować olejki eteryczne na włosy lub skórę głowy, to wyłącznie w towarzystwie innych olejów lub w kosmetykach. Warto zrobić domową mieszankę.

Olejki eteryczne na skórę

Jako że cudnie pobudzają krążenie i dzięki temu działają antycellulitowo, olejki eteryczne poleca się do masażu ciała. Można dodawać je do balsamów lub kremów, ale również stworzyć własną mieszankę olejków do masażu. Wzbogacenie wody mineralnej o kilka kropli olejku eterycznego i odrobinę gliceryny to sposób na domowy tonik do twarzy. Olejki eteryczne na twarz są szczególnie polecane przy problemach z trądzikiem lub tłustą cerą.