Po ilu rybach zaczniemy świecić rtęcią?


Po ilu rybach zaczniemy świecić rtęcią?

Każdy z nas zna stare powiedzenie „jesteś zdrowy jak ryba”, ale czy jest ono w naszych czasach nadal aktualne? W kobiecych magazynach i na portalach o zdrowej żywności redaktorzy od dawien dawna prześcigają się w podkreślaniu, jakie to zbawienne skutki ma zastąpienie niedobrego, niezdrowego mięsa pyszną rybką. Czasami nawet od dietetyków zdarza się usłyszeć, że im więcej ryb spożywamy, tym lepiej. Prawda – te wodne stworzenia po odpowiednim przygotowaniu zawierają w sobie wiele nienasyconych kwasów tłuszczowych dobrze działających na pracę mózgu i serca, porcję zdrowego białka i wiele innych potrzebnych składników odżywczych, ale co z zanieczyszczeniami?


Ekolodzy co i rusz donoszą o stale zwiększającym się zanieczyszczeniu wód mającym fatalny wpływ na naturę, której przecież częścią jesteśmy. Pozornie zdrowe, tłuste ryby morskie całe życie przebywają w skażonym środowisku i razem z wartościowymi substancjami nasiąkają toksynami. Problem zanieczyszczeń nie dotyczy wyłącznie gatunków ryb morskich, bo ryby stawowe również narażone są na styczność z niebezpiecznymi związkami dostającymi się do zbiorników na przykład przez glebę albo deszcz.


Głównym szkodliwym składnikiem lądujących na naszych stołach razem z jadalnymi rybami jest rtęć. Niestety jest ona łatwo przyswajalna zarówno przez stworzenia wodne, jak i ludzi. Więc jakie są objawy zatrucia rtęcią? Pierwsze pojawiają się zmęczenie, drżenie mięśni, bóle głowy, mogą także występować wysypki i zwiększone pocenie. Jeśli podejrzewasz, że masz za dużo rtęci w organizmie i spowodowane jest to systematycznym spożywaniem dużej ilości ryb, koniecznie zgłoś się do lekarza! Na pewno poinstruuje Cię, jakie są najskuteczniejsze metody na usuwanie rtęci z organizmu.


Kolejny raz okazuje się, że zachowanie równowagi i umiaru jest fundamentalną zasadą w drodze do bycia zdrowym i utrzymania dobrej kondycji. Przy obecnym stanie środowiska zawartość rtęci w rybach nie jest na tyle wysoka, aby zjadanie umiarkowanych ilości rybiego mięsa spowodowało natychmiastowe zatrucie, jednak zawsze warto mieć to na uwadze, aby nie wpadać w skrajności. Dodatkowo, jeśli jesteś miłośnikiem potraw bazujących na rybach i jadłeś ich do tej pory dużo, możesz zapytać lekarza, które gatunki są najbardziej narażone na kontakt z niebezpiecznymi substancjami, aby ograniczyć ich ilość lub całkowicie z nich zrezygnować.