Palenie szkodzi zdrowiu


Palenie szkodzi zdrowiu

Jak wynika z badań Głównego Urzędu Statystycznego częściej po papierosy sięgają mężczyźni (31 proc.) niż kobiety (18 proc.). Większość osób codziennie palących mieszka na wsi lub w małym mieście. Najczęściej są to osoby z wykształceniem podstawowym lub zasadniczym zawodowym. Pali aż 55 proc. bezrobotnych i 42 proc. osób źle oceniających swój status materialny. Te dane po części odzwierciedlają to, dlaczego ludzie palą papierosy. Do głównych przyczyn zalicza się stres, chęć zaimponowania otoczeniu oraz możliwość wyjścia z pracy na dymka. Wiele osób twierdzi, że palenie ich uspokaja i pomaga w koncentracji, jednak badania naukowe tego nie potwierdzają. Należy to raczej łączyć z wystąpieniem uzależnienia. Nikotyna zaliczana jest do substancji psychoaktywnych. Wynika z tego, iż ma ona zdolność oddziaływania na ośrodkowy układ nerwowy i odpowiada za wystąpienie uzależnienia fizycznego, które z reguły ma charakter przewlekły i nawracający.

Szkodliwość palenia tytoniu jest niezaprzeczalna. Paląc i wdychając dym tytoniowy narażamy się na wzrost ryzyka zachorowania na choroby układu sercowo-naczyniowego, zachorowania na nowotwory złośliwe, choroby układy oddechowego a nawet niepłodność. Poza groźnymi konsekwencjami zdrowotnymi, palenie wpływa także na nasze kontakty międzyludzkie. Osoby palące najczęściej mają nieświeży oddech, pożółkłe zęby oraz wykazują się gorszą kondycją niż osoby niepalące. To sprawia, że napotykają trudności w nawiązywaniu relacji męsko - damskich.

Wiele osób zastanawia się, jak rzucić palenie papierosów? Na to pytanie nie ma łatwej i jednoznacznej odpowiedzi. Badania wskazują, że najważniejsze jest motywacja i konsekwencja. Jeśli zdecydujesz się walczyć z nałogiem, sięgnij po gumy, plastry czy pastylki antynikotynowe. Ułatwią przetrwanie najtrudniejszych pierwszych tygodni, podczas których Twój organizm będzie się domagał codziennej dawki nikotyny, do której go przyzwyczaiłeś. Wprowadź w harmonogram dnia czas na ćwiczenia fizyczne, dzięki którym poczujesz się lepiej. Co ważne, eksperymentuj w kuchni! Naukowcy wykazali, że osoby które rzuciły palenie odkrywają na nowo wiele smaków.